corner ribbon

למה מניחים תפילין

הציווי על הנחת תפילין מופיע בתורה כמה פעמים "וקשרתם לאות על ידך והיו לטוטפות בין עיניך" (ספר דברים פרק ו פסוק ח). ע"פ כללי ההלכה כל בן זכר החל מגיל 13 מחוייב במצוות הנחת תפילין מדי יום. בארץ ישראל נוהגים רבים לקיים טקס בר מצווה בכותל, אך יש לדעת שזוהי רק התחלה סמלית להנחת תפילין למשך כל החיים. אופן הנחת התפילין, צורתן ותכולתן עוברת במסורת בקהילות ישראל מאב לבן. במשך דורות נשמרו התפילין בצורתן המקורית בכל תפוצות ישראל. קיימים אמנם מנהגים שונים בגודלן של התפילין או בצורת הקשירה על היד, אך הבסיס זהה. ולמותר לציין שכולן כשירות להנחה. התפילין הן מעין 'בתים' עשויים מעור של בהמה המותרת באכילה ובתוכן נמצאים גווילי קלף, עליהם נכתבות פרשיות התפילין . הפרשיות הן: "קדש לי כל בכור" - ספר שמות, פרק י"ג, פסוקים א'-י'. "והיה כי יביאך" - ספר שמות, פרק י"ג, פסוקים י"א-ט"ז. "שמע ישראל" - ספר דברים, פרק ו', פסוקים ד'-ט'. "והיה אם שמוע" - ספר דברים, פרק י"א, פסוקים י"ג-כ"א. ב'תפילין של ראש' מונחת כל פרשה בתא נפרד כמו באיור זה:
איור תפילין=
איור המדגים תפילין של ראש, בה כל פרשיה בתא נפרד


וב'תפילין של יד' נכתבות כל הפרשות על קלף אחד מגולל המונח בתוך התפילין כבאיור זה:
איור תפילין=
איור המדגים תפילין של יד, בה כל פרשיות כתובת על קלף אחד מגולגל

"הלכה למשה מסיני" היא ש'בתי התפילין' יהיו שחורים לגמרי וכך גם רצועות התפילין.

השימוש בתפילין

את התפילין מניחים על הראש וכורכים על היד באמצעות רצועות עור, כאשר מיקומן של ה'תפילין של ראש' הוא על קצה הקרקפת הקדמי מעל המצח, בין העיניים, ומיקומן של ה'תפילין של יד' הוא על שריר היד השמאלית כנגד הלב. (שמאליים, המשתמשים בעיקר ביד שמאל, מניחים את התפילין דווקא על יד ימין – היד 'החלשה'). הרעיון של התפילין כפי שמוסבר בספרים הוא לשעבד את כוחותיו של האדם, את המוח והלב, סביב הרעיונות הכתובים בפרשיות התפילין. פרשיות התפילין עוסקות ביציאת מצרים, בה נהיינו לעם של עבדי הא-ל, באמונה באחדותו של הא-ל ובכך שהוא ממלא את כל ההוויה המוכרת לנו.

בדיקת תפילין

גם תפילין באיכות טובה, זקוקות לשמירה מלחות וממזג אוויר קיצוני, לתנאי אחסון מתאימים וכן לבדיקה תקופתית שתוודא שהן עומדות בכשרותן ושלא נפגמו במהלך הזמן. בדיקה תקופתית מידי 3-4 שנים בידי מגיה מומחה, ובעת הצורך ביצוע תיקונים קלים על ידו, תוודא כי התפילין שלכם יישארו כשירות ותחסוך מכם עלויות גבוהות יותר במקרה של הזנחת הטיפול. תפילין הנבדקות מפעם לפעם, אם לא יארע אירוע חריג במיוחד, אמורות לשמש אתכם בהחלט למשך כל החיים.

ייצור התפילין

הליך ייצור התפילין נמשך על פני חודשים ארוכים, ומתחלק באופן כללי ל-2 חלקים מקבילים: 1. כתיבת פרשיות התפילין על ידי סופר סת"ם. 2. יצור 'בתי התפילין' המאחסנות את הפרשיות.

פרשיות התפילין:

כשרותם של פרשיות התפילין תלויה מעל הכול במקצועיותו ואמינותו של סופר הסת"ם. מלאכת הכתיבה מייגעת ואורכת שעות רבות ולכן נודעת חשיבות רבה לרצינותו ואמינותו של הסופר. ישנם כמה סוגי כתב נפוצים בין העדות השונות, אך התוכן זהה. קלף התפילין עשוי מעור של בהמה טהורה המותרת באכילה. עיבוד הקלף חייב להיעשות בהתאם לכללי ההלכה. קיימים כמה סוגי קלף ולכל אחד מהם מעלות משלו. עם זאת קיימים סוגי קלף שלא רצוי לכתוב עליהם ועלולים לפסול את התפילין במשך הזמן. גם במרכיבי הדיו על-ידו נכתבות פרשות התפילין, קיימת מסורת בת אלפי שנים.

בתי התפילין:

מקורו של עור התפילין הוא מבהמה טהורה המותרת באכילה, לרוב מעור של בקר שעמיד וגמיש יותר מעור הכבש. תחילת התהליך היא בעיבוד העור, שנעשה על ידי השריה בסיד, למשך שבועיים, במהלכם מוסרות מהעור שומנים, שערות וכדומה. במהלך ההשריה העורות נעשים גמישים יותר וראויים לקבלת צורה. בשלב זה חותכים את העורות לפיסות הראויות לבתי התפילין. אחר כך עוברים העורות שטיפה יסודית ונשלחים להליך יבוש למשך כחצי שנה. השלב הבא הוא תהליך הדחיסה, בו חתיכות העור נדחסים על ידי מכונת לחץ עד לקבלת צורת בתים מרובעים הראויים להכנסת פיסות הקלף, עליהם נכתבות פרשיות התפילין. לאחר הכנסת הפרשיות לתוך בתי התפילין, מתבצעת תפירה שסוגרת באופן הרמטי את התפילין. בסוף התהליך נצבעות התפילין בצבע שחור. לאחר מכן קושרים ל'בית התפילין' את הרצועות, העשויות אף הן מעור של בהמה טהורה, בקשר מסורתי הנוהג בתפוצות ישראל.

למדריך מלא מלווה בתצלומים כיצד מכינים תפילין לחצו כאן

תפילין מחיר

מדוע גובים
על תפילין מחיר יקר ואיפה קונים תפילין

כמו כל מוצר אחר, גם בתפילין קיימות רמות שונות של איכות ושל רמת ההידור בכשרות וכך גם מחיר של תפילין משתנה לפי רמת ההידור. כפי שהארכנו בקטע הקודם, הליך ייצור התפילין הינו מורכב ומצריך התמחות, שעות רבות של עבודה וציוד מיוחד. לכן יודגש: כל מחיר שלא עונה על ההשקעה, אמור להדליק נורה אדומה בקשר למקורן וכשרותן של התפילין המוצעות.
באופן כללי ישנם סוגים רבים של תפילין שאיכותן תלויה בטיב הכתב, איכות בתי התפילין, טיב הרצועות סוגי כתב התפילין (האר"י, כתב ספרדי) וכו'  אך מכון 'תו פיקוח חב"ד' מחזיק סטנדרט מינימלי שאותו ניתן לחלק לשלושה סוגים:

מחיר תפילין כשרות:
תפילין פשוטים מהודרים (נקראים מהודרים לצורך השוואה עם בתים פשוטים יותר, אך בתים אלו אינם מהודרים). בתים אלו עשויים מעור בהמה דקה.
עלות תפילין אלו נעה בין 1300 ל-1400 ש"ח.

מחיר תפילין בהמה גסה רמה א' - גסות פרודות:
אין דבק כלל בין בתי התפילין. תפילין אלו כשרות לכתחילה. עלות תפילין אלו נעה בין 1800 ל-2000 ש"ח.

מחיר תפילין בהמה גסה רמה א' א' - גסות פרודות:
ללא דבק כלל בין הבתים. תפילין אלו מהודרות ובהם ישנם רמות שונות של הידור ויופי כתב הפרשיות.
עלות תפילין אלו נעה בין 2000 ל-4800 ש"ח.

חשוב מאוד שלא להתפתות לרכוש תפילין מחיר הנמוך משמעותית או תפילין מחיר מבצע. הדבר יכול להצביע על מקור מפוקפק, בעיות בכשרות או על איכות ירודה במיוחד, מה שיגרום לפסילת התפילין בעתיד הקרוב.

מכון תו פיקוח חב"ד מייצר תפילין ופרשיות תפילין בצורה מבוקרת בהתאם לכל כללי ההלכה. לכל תפילין המיוצרות ע"י 'תו פיקוח חב"ד' מצורפת תעודת אחריות לכל החיים על כשרות הכתיבה והולוגרמת הכשר המעידה על רכישת מקור.

לקניה וצפיה במחיר התפילין וכמה עולה תפילין מהודרות היכנסו כעת לאתר הרכישה>>>

"

למצוות התפילין יש סגולה להרתעת אויבים מלפגוע בעם ישראל. בתורה נאמר: "וראו כל עמֵי הארץ כי שֵׁם ה' נקרא עליך, וְיָרְאוּ ממך". אמרו על כך חכמים, "אלו תפילין שבראש".

תפילין בגודל 4X4 ס"מ לפני צביעה. תפילין אלו מחירן יקר
הכנת תפילין מחיר חבד
הכנת תפילין מהודרות

"

תו פיקוח חב"ד

מעוניינים בפרטים נוספים בנושא תו פיקוח חב"ד?

פנו אלינו ונשתדל לשוב אליכם תורך 24 שעות.

© כל הזכויות שמורות

אין להעתיק ולשכפל כל תוכן הקיים באתר