corner ribbon

מהו קלף מזוזה?

הציווי לשים מזוזות על הפתחים, מופיע בתורה פעמיים בספר דברים (פרק ו', פסוק ט'. פרק י"ח פסוק כ') "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך".

המזוזה היא יריעת קלף, עליה כותב סופר סת"ם את פרשות 'שמע ישראל' ו'והיה אם שמוע' מהתורה. על גבי הקלף מופיע השם הקדוש 'ש-ד-י' – ראשי תיבות של ש'ומר 'דלתות י'שראל מה שמרמז על סגולתה המיוחדת לשמירה על דיירי הבית.

היכן מתקינים מזוזה?

כל פתח המוביל לבית (או לחדר) מגורים חייב במזוזה. את המזוזה מניחים בתוך נרתיק שנקרא גם 'בית מזוזה', המגן עליה מפני מפגעים, וקובעים אותה בפתח הבית ובפתחי החדרים השונים בו. את המזוזה ממקמים בחלקו העליון של המשקוף, בצד ימין של הנכנס לחדר. חדרי שירותים ומקלחת פטורים ממזוזה. לפני קביעת המזוזה יש לברך את ברכת "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה".

שלבי הכנת מזוזה:

1.

קלף מזוזה

קלף מזוזה

איפה קונים סופרי הסת"ם קלף מזוזה? קיימים כמה ספקי קלף בשוק הנושאים הכשר ופיקוח מהודק בכדי לוודא שהקלף מחיה טהורה ולא משחו אותו בחומרים הפוסלים אותו לכתיבת מזוזה ותפילין. הקלף שמגיע לסופר סת"ם כבר גזור במידה הנכונה ומשורטטים עליו קווי שורות. אבל עדיין צריך להכין אותו לכתיבה. לא תמיד הוא הומוגני. לפעמים הוא שעיר בכיוון הלא נכון, וצריך להסיר את השעירוּת המיותרת. לפעמים הוא חלק מדיי, וצריך להשתמש בנייר לֶטֶש גס, כדי ליצור בו חִספוס.

2.

הכנת קולמוס לכתיבת מזוזה

הכנת הקולמוס

קולמוס, הוא העט שטובלים בקסת הדיו ובאמצעותו כותבים על הקלף. הקולמוס מורכב מנוצת תרנגול הודו. הנוצה ארוכה וחזקה ומתאימה להיות קולמוס. כמה זמן אורכת הכנת הקולמוס? לסופרים מתחילים זה יכול לקחת שעתיים, אבל סופר ותיק ומנוסה ישקיע בהכנת הקולמוס בין רבע שעה למחצית השעה. בדרך כלל אחרי מזוזה או שתיים כבר צריך לתקן את הקולמוס.

3.

דיו לכתיבת מזוזה

טבילת הקולמוס בדיו

טבילת הקולמוס בדיו. הדיו מיוצר בשיטות עתיקות ומחומרים טבעיים כפי שקובעת ההלכה.

4.

מזוזה כתב הארי

כתיבת המזוזה

כתיבת המזוזה ע"י סופר סת"ם הוא עניין רציני ביותר. שנייה של חוסר ריכוז ויכולה להיות טעות שלא תמיד ניתן לתקנה. בנוסף הכתיבה חייבת להיות עם כוונה לשם קדושת מזוזה. זמן כתיבת מזוזה ממוצעת אורכת כ-3 שעות. מזוזות שנמכרות בזול, נכתבות במהירות ולכן עלותן כה זולה. כמובן ששכיחות הפגמים במזוזות זולות גבוהה יותר.

5.

הגהת ובדיקת מזוזות

הגהת המזוזה

בכדי לוודא את כשרותה של המזוזה צריך שהמזוזה תעבור הגהה בידי מגיה מקצועי. במזוזות תו פיקוח חב"ד נעשות 2 הגהות לכל מזוזה. בנוסף לסריקת מחשב, הבודקת שאין אותיות מיותרות או חסרות. עבודת המגיה לבדוק שצורת האותיות מדוייקת, שאין נגיעה בין האותיות ושהכול תקין.

6.

מזוזות מחיר

מדוע כה גבוה מחיר מזוזות?

ראשית כל, קלף המזוזה והדיו, בנוסף ישנה עלות הגהה (והגהת מחשב) אך עיקר עלות מזוזה היא שכר הסופר. כפי שראינו על מזוזה סטנדרטית צריך הסופר לשבת ולכתוב כ-3 שעות תמימות. אם כן כמה עולה מזוזה? בחישוב פשוט יוצא שמזוזה שעלותה כ-100 שקלים נכתבה בתוך שעה והסיכוי שתימצא כשרה, נמוך מאוד. בכדי לרכוש מזוזה שנכתבה בצורה מוקפדת ומהודרת מוכרחים להבין את התהליך המשמעותי שעוברת כל מזוזה ואת המחיר שנקבע בהתאם.

כתיבת המזוזה

על המזוזה להיכתב לפי כללי ההלכה על-ידי סופר סת"ם הבקי במלאכת הכתיבה והלכותיה. ישנם כמה סוגי כתב, אך התוכן זהה.

קלף המזוזה עשוי מעור של בהמה טהורה המותרת באכילה. קיימים כמה סוגי קלף ולכל אחד מהם מעלות משלו. עם זאת קיימים סוגי קלף שלא רצוי לכתוב עליהם ועלולים לפסול את המזוזה במשך הזמן.

גם במרכיבי הדיו על-ידו נכתבת המזוזה, קיימת מסורת בת אלפי שנים.


סופר סת"ם כותב מזוזה מהודרת


כמה עולה
קלף מזוזה וממה מורכב מחיר מזוזה?

מחירה של מזוזה משתנה בהתאם לרמת הכשרות והאיכות. המחיר הממוצע נע בין 150 ל-350 ₪. בשוק קיימות חלופות זולות יותר, אך לרוב הן אינם עונות על הסטנדרט ההלכתי הבסיסי והן פסולות לשימוש. מחיר המזוזה מורכב ממספר גורמים: טיב הקלף, טיב הסופר, סוג הכתב, כמות ההגהות שעברה המזוזה ויופי הכתב. באופן כללי ניתן לומר שמזוזות בכתב ספרדי יהיו זולות יותר מכתב האריז"ל. בנוסף ישנם פרטים רבים שיכולים לפסול מזוזה, החל מאותיות שלא בצורתם הנדרשת ע"פ כללי ההלכה, וכלה במזוזה שנכתבה שלא כסדרה. כלומר, בשונה מספר תורה, תפילין ומזוזות צריך לכתבן כסדרן, כלומר מילה אחר מילה לפי הסדר שהן כתובות בתורה, זו גם הסיבה שהמחיר שאנחנו משלמים על המזוזות גבוה, מכיוון שאם נוצר דיבוק בין אותיות הפוסל אותן, הרבה פעמים לא ניתן לתקן את המזוזה כיון שאם הסופר מוחק אות או יוצר לאותה אות צורה חדשה, נמצא שהיא נכתבה שלא כסדרה והמזוזה כולה פסולה. .


דוגמא לקלף מזוזה בכתב מהודר שמחיר שלה יהיה יחסית גבוה


בדיקות מזוזה

חשוב לבדוק מפעם לפעם את המזוזות בבית על מנת לוודא כי הן עומדות בכשרותן.

גם מזוזה שנרכשה ממכון אמין וכשרותה אינה מוטלת בספק, חייבת בבדיקה כל כמה שנים כיוון שהיא עלולה להיפגם על ידי שינויי מזג אוויר, חום, לחות וכן הלאה.

איפה קונים קלף מזוזה?

כשם שלא נסמוך ונתייעץ בבריאות הלב שלנו על אדם מהרחוב שיצהיר לנו כי הוא בקי בנבכי הקרדיולוגיה כך לא נסמוך על משווקי וסוחרי מזוזות שאין להם תעודה מוסמכת ממכון מוכר. מזוזה שלא נכתבה כהלכה - שווה כפיסת נייר. למרבה הצער יש בשוק מזוזות זולות שכשרותן מפוקפקת. הן נכתבות במהירות, בלי להקפיד שכל אות תיכתב כהלכה. אל תתפתו. מזוזה כשרה עולה קצת יותר, אבל שווה כל שקל. ישנם מכונים רבים בעלי הסמכה ובראשם 'תו תקן חב"ד' המייצרים מזוזות ע"פ כל כללי ההלכה וע"י סופרים יראי שמים. שוק האינטרנט פרוץ לחלוטין וישנם נוכלים המשתמשים בשם חב"ד שלא כדין ומוכרים מזוזות שאינן כשרות. שימו לב! לכל מזוזה מצורפת מדבקת הולוגרמה של אישור תו התקן ותעודת אחריות לכל החיים למקרה שנמצא פסול ח"ו. נזק שנעשה למזוזה לאחר מכן ע"י מגיהים אחרים או מפגעי הזמן, אינם באחריות התקן.

מה עדיף, מזוזה קטנה או גדולה?
המזוזה יכולה להיות קטנה או גדולה, אבל אם מציעים לכם מזוזה קטנה במחיר זול זה תמרור אזהרה. כתיבת מזוזה קטנה דורשת הרבה יותר ריכוז ודיוק, ולכן היא צריכה להיות יקרה יותר. גודלה של מזוזה ממוצעת הוא עשרה או שנים־עשר ס"מ.

מזוזות תו פיקוח חב"ד הינן בעלות הולוגרמה המוכיחה על רכישת מקור - אל תתפתו לחיקויים

לקניית מזוזות עם 'תו פיקוח חב"ד' לחצו כאן>>>

כמה עולה מזוזה פסולה

כמה עולה מזוזה כשרה?

השאלה היא האם מדובר על מזוזה כשרה או על מזוזה שנראית טוב, אך פסולה מעיקרה כפי שמסומן בתמונה זו. כשרואים מזוזה מסוג זה שבהשקפה ראשונה נראית מזוזה מהודרת, השאלה איפה קונים מזוזה נעשית רלוונטית פי כמה. פעמים רבות המזוזות נראות טוב בעיני המתבונן שאינו מתעסק בתחום הסת"ם אך למגיה מזוזות, ייקח מעט מאוד זמן לגלות שמזוזה זו פסולה.. לכן כדאי לקנות מזוזת אך ורק במקום מפוקח שמקור המזוזה ידוע וניתן לסמוך עליו.

תו פיקוח חב"ד

מעוניינים בפרטים נוספים בנושא תו פיקוח חב"ד?

פנו אלינו ונשתדל לשוב אליכם תוך 24 שעות.

© כל הזכויות שמורות

אין להעתיק ולשכפל כל תוכן הקיים באתר

תמונות: קובי קלמנוביץ